Home » About » Awards » Canadian Olympic Athletes » Listed Alphabetically by year

Listed Alphabetically by year

1896 - Athens, Greece ¤ 1900 - Paris, France
1904 - St. Louis, United States ¤ 1908 - London, England
1912 - Stockholm, Sweden ¤ 1920 - Antwerp, Belgium
1924 - Paris, France ¤ 1928 - Amsterdam, Netherlands
1932 - Los Angeles, United States ¤ 1936 - Berlin, Germany
1948 - London, England ¤ 1952 - Helsinki, Finland
1956 - Melbourne, Australia ¤ 1960 - Rome, Italy
1964 - Tokyo, Japan ¤ 1968 - Mexico City, Mexico
1972 - Munich, Germany ¤ 1976 - Montreal (Kingston), Canada
1980 - Moscow, Soviet Union ¤ 1984 - Los Angeles, United States
1988 - Seoul, South Korea ¤ 1992 - Barcelona, Spain
1996 - Atlanta (Savannah), United States ¤ 2000 - Sydney, Australia
2004 - Athens, Greece

Athens 2004
Name Class Place
Finished
Home
Province
Clarke, Richard Finn 18th ON
Crampton, Deirdre Yngling 16th ON
Curtis, John Tornado 15th ON
Girke, Nikola 470 Women 13th BC
Johansson, Oskar Tornado 15th ON
Leger, Chantal Yngling 16th QC
Luttmer, Bernard Laser 29th ON
Macdonald, Ross Star 2nd BC
Provan, Jennifer 470 Women 13th ON
Ross, Lisa Yngling 16th NS
Wolfs, Mike Star 2nd ON
 
Sydney 2000
Name Class Place
Finished
Home
Province
Abbott, Bill Soling 13th ON
Abbott, Matt Soling 13th ON
Alie, Caroll-Ann Mistral 17th QC
Bjorn, Kai Star 5th QC
Boston, Brad Soling 13th ON
Calkin, Beth Europe 11th BC
Clarke, Richard Finn 17th ON
Essig, Marty Laser 24th ON
MacDonald, Ross Star 5th BC
 
Atlanta 1996
Name Class Place
Finished
Home
Province
Abbott, Bill Soling 5th ON
Abbott, Joanne Soling 5th ON
Alie, Caroll-Ann Mistral 12th QC
Andrew, Leigh (née Pearson) 470 9th BC
Bolduc, Alain Mistral 16th QC
Boston, Brad Soling 5th ON
Clarke, Richard Finn 9th ON
Davies, Rod Laser 26th ON
Hannam, Paul 470 21st BC
Janse, Roy Tornado 11th AB
Jesperson, Eric Albert Star 14th BC
MacDonald, Ross Star 14th BC
Moberg-Parker, Tine Europe 13th BC
Peers, Marc Tornado 11th AB
Stamper, Penny Jane (née Davis) 470 9th BC
Storey, Brian 470 21st BC
 
Barcelona 1992
Name Class Place
Finished
Home
Province
Alie, Caroll-Ann Lechner A-390 14th QC
Bastet, Evert 470 DNP/NPP QC
Bruce, Stuart 470 DNP/NPP ON
Clarke, Richard 470 DNP/NPP ON
Cochrane, Nigel 470 14th ON
Eckard, Jeff 470 14th BC
Flinn, Robert Stuart Soling 7th NS
Gow, Philip Soling 7th NS
Jesperson, Eric Albert Star 3rd BC
Lammens, Hank Finn 13th ON
MacDonald, Ross Star 3rd BC
McCaig, Murray Lechner A-390 DNP/NPP MB
McLaughlin, Frank Flying Dutchman 9th ON
Marshall, Sarah (née McLean) 470 11th BC
Millen, John Flying Dutchman 9th ON
Moss, Shona Europe 15th ON
Smith, Kevin Tornado 5th ON
Stamper, Duncan 470 DNP/NPP BC
Stamper, Penny Jane (née Davis) 470 11th BC
Sweeney, Dave Tornado 5th ON
Thomson, Robert Paul Soling 7th NS
 
Seoul 1988
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bastet, Evert Flying Dutchman DNP/NPP QC
Cochrane, Nigel 470 8th ON
Flinn, Robert Stuart Soling 12th NS
Gow, Philip Soling 12th NS
Johnson, Gail 470 11th ON
Johnson, Karen 470 11th ON
Lemieux, Lawrence Finn 11th AB
MacDonald, Donald Bruce Star 6th BC
MacDonald, Ross Star 6th BC
McIlquham, Gordon 470 8th ON
McLaughlin, Frank Flying Dutchman 3rd ON
Millen, John Flying Dutchman 3rd ON
Myerscough, Richard Lechner Division II 12th BC
Smith, Kevin Tornado 10th ON
Sweeney, Dave Tornado 10th ON
Thomson, Robert Paul Soling 12th NS
 
Los Angeles 1984
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bastet, Evert Flying Dutchman 2nd QC
Calder, Stephen Soling 3rd ON
Fogh, Hans Soling 3rd ON
Gesing, Witold Star 13th ON
Graveline, Eric Windglider 19th QC
Kerr, John Soling 3rd ON
Lemieux, Lawrence Star 13th AB
McLaughlin, Frank 470 15th ON
McLaughlin, Terry Flying Dutchman 2nd ON
Neilson, Terry Finn 3rd ON
Sweeney, Brian Tornado 9th ON
Sweeney, Dave Tornado 9th ON
Tenhove, Martin 470 15th ON
 
Moscow 1980
Boycotted
 
Montréal 1976
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bastet, Evert Flying Dutchman 4th QC
Cross, Jay 470 16th ON
De La Roche, Michael Tornado 7th ON
Dexter, Glen Soling 8th NS
Fogh, Hans Flying Dutchman 4th ON
Josenhans, Andreas Soling 8th NS
Leibel, Allan Tempest 7th ON
Leibel, Lorne Tempest 7th ON
MacMillan, Alexander (Sandy) Soling 8th NS
Park, Colin 470 16th BC
Riley, Sanford Finn 8th ON
Woods, Larry Tornado 7th ON
 
Munich 1972
Name Class Place
Finished
Home
Province
Andrews, Donald Flying Dutchman 15th BC
Bastet, Evert Flying Dutchman DNP/NPP QC
Bjorn, Peter Star 12th QC
Bruce, Ian Star 12th QC
Byrne, Peter Flying Dutchman 15th BC
Clarke, John Finn 20th ON
Cote, Paul Soling 3rd BC
Ekels, John Soling 3rd BC
Gunn, Neil Dragon 9th ON
Haines, Ted Tempest 15th ON
Hall, Frank Dragon 9th ON
Leibel, Allan Dragon 9th ON
Miller, David Soling 3rd BC
Scott, Larry Tempest 15th ON
 
Mexico City 1968
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bastet, Evert Flying Dutchman DNP/NPP QC
Blouin, Oswald Star 15th ON
Green, Roger Allan Flying Dutchman 7th ON
Green, Stewart Flying Dutchman 7th ON
Hasen, Jack 5.5m 6th ON
Henderson, Paul F. Finn 20th ON
Irwin, Timothy Dragon 4th ON
Kirby, Bruce Star 15th QC
Leibel, Stanley 5.5m 6th ON
Miller, David Dragon 4th BC
Tupper, Stephen Dragon 4th BC
Weiss, Ernest 5.5m 6th ON
 
Tokyo 1964
Name Class Place
Finished
Home
Province
Botterell, Edward Dragon 11th QC
Henderson, Paul F. Flying Dutchman 12th ON
Kirby, Bruce Finn 11th QC
Lennox, Richard A. Flying Dutchman 12th ON
MacBrien, Joseph J. Dragon 11th QC
MacDonald, Samuel A. 5.5m 7th PE
Miller, David Star 7th BC
Skinner, G. Bernard 5.5m 7th ON
Watters, Lynn Dragon 11th ON
West, William Star 7th BC
Woodward, John Douglas 5.5m 7th QC
 
Rome 1960
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bruce, Ian Finn 7th QC
Burgess, William Star 23rd BC
Conway, Jerome 5.5m 19th ON
Desjardins, Pierre Flying Dutchman 22nd QC
Gould, Melville 5.5m 19th ON
Livingstone, Barclay 5.5m 19th ON
MacDonald, Samuel A. Dragon 5th PE
Norton, Gordon Dragon 5th ON
Watters, Lynn Dragon 5th ON
West, William Star 23rd BC
Wilson, Keith Flying Dutchman 22nd QC
 
Melbourne 1956
Name Class Place
Finished
Home
Province
Cameron, Archibald Sharpie - 12 Square Metres 11th QC
Howard, David Dragon 8th ON
Howard, Howard C. Dragon 8th ON
Kirby, Bruce Finn 8th QC
Parsons, George Star 10th BC
Pennell, Eugene Star 10th BC
Thomas, William Sharpie - 12 Square Metres 11th BC
Tytler, Donald Dragon 8th ON
 
Helsinki 1952
Name Class Place
Finished
Home
Province
Bradfield, Kenneth 6m 7th ON
Copeland, William 6m 7th ON
Gooderham, Norman William 6m 7th ON
Haines, Donald Dragon 10th ON
Howie, Archibald Dragon 10th ON
Hugessen, Andrew Star 10th QC
MacDonald, John 6m 7th ON
MacIntosh, William Maitland 6m 7th ON
McLaughlin, Paul Finn 8th ON
Robertson, John N.F. Dragon 10th ON
Tytler, Donald 6m 7th ON
Woodward, John Douglas Star 10th QC
 
London 1948
Name Class Place
Finished
Home
Province
Fairhead, A. Gerald Star 8th ON
Gooderham, Norman William Star 8th ON
McLaughlin, Paul Finn 5th ON
Robertson, John N.F. Swallow 7th ON
Townsend, Richard L. Swallow 7th ON
 
Games not held 1944
 
Games not held 1940
 
Berlin 1936
Name Class Place
Finished
Home
Province
Dixon, Reginald M. Monotype 16th ON
 
Los Angeles 1932
Name Class Place
Finished
Home
Province
Boultbee, Gardner 6m 3rd  
Cribb, Ernest 8m 2nd BC
Dixon, Reginald M. Monotype 5th ON
Glass, Kenneth 6m 3rd BC
Gordon, Peter D. 8m 2nd BC
Gyles, George F. 8m 2nd BC
Jones, Harry A. 8m 2nd BC
Maitland, Ronald Monteith 8m 2nd BC
Rogers, Philip T. 6m 3rd BC
Simmonds, Henry H. Star 4th BC
Wallace, Hubert A. 8m 2nd BC
Wilson, Gerald 6m 3rd BC
Wylie, Henry E. Star 4th BC
 
Amsterdam 1928
No record of athletes sent
 
Paris 1924
Name Class Place
Finished
Home
Province
Robertson, Norman Monotype 11th  
 
Antwerp 1920
No athletes sent
 
Games not held 1916
 
Stockholm 1912
No athletes sent
 
London 1908
No athletes sent
 
St. Louis 1904
Sailing not part of the Olympics in 1904
 
Paris 1900
No athletes sent
 
Athens 1896
Sailing not part of the Olympics in 1896