Home » About » Awards » Canadian Olympic Athletes » Listed Alphabetically by class by year

Listed Alphabetically by class by year

1896 - Athens, Greece ¤  1900 - Paris, France
1904 - St. Louis, United States ¤ 1908 - London, England
1912 - Stockholm, Sweden ¤ 1920 - Antwerp, Belgium
1924 - Paris, France ¤ 1928 - Amsterdam, Netherlands
1932 - Los Angeles, United States ¤ 1936 - Berlin, Germany
1948 - London, England ¤ 1952 - Helsinki, Finland
1956 - Melbourne, Australia ¤ 1960 - Rome, Italy
1964 - Tokyo, Japan ¤ 1968 - Mexico City, Mexico
1972 - Munich, Germany ¤ 1976 - Montreal (Kingston), Canada
1980 - Moscow, Soviet Union ¤ 1984 - Los Angeles, United States
1988 - Seoul, South Korea ¤ 1992 - Barcelona, Spain
1996 - Atlanta (Savannah), United States ¤ 2000 - Sydney, Australia
2004 - Athens, Greece

Athens 2004
Class Name Place
Finished
Home
Province
470 Women Girke, Nikola 13th BC
  Provan, Jennifer 13th ON
 
Finn Clarke, Richard 18th ON
 
Laser Luttmer, Bernard 29th ON
 
Star MacDonald, Ross 2nd BC
  Wolfs, Mike 2nd ON
 
Tornado Curtis, John 15th ON
  Johansson, Oskar 15th ON
 
Yngling Crampton, Deirdre 16th ON
  Leger, Chantal 16th QC
  Ross, Lisa 16th NS
 
Sydney 2000
Class Name Place
Finished
Home
Province
Europe Calkin, Beth 11th BC
 
Finn Clarke, Richard 17th ON
 
Laser Essig, Marty 24th ON
 
Mistral Alie, Caroll-Ann 17th QC
 
Star Bjorn, Kai 5th QC
  MacDonald, Ross 5th BC
 
Soling Abbott, Bill 13th ON
  Abbott, Matt 13th ON
  Boston, Brad 13th ON
 
Atlanta 1996
Name Class Place
Finished
Home
Province
470 Andrew, Leigh (née Pearson) 9th BC
  Hannam, Paul 21st BC
  Stamper, Penny Jane 9th BC
  Storey, Brian 21st BC
 
Europe Moberg-Parker, Tine 13th BC
 
Finn Clarke, Richard 9th ON
 
Laser Davies, Rod 26th ON
 
Mistral Alie, Caroll-Ann 12th QC
  Bolduc, Alain 16th QC
 
Soling Abbott, Bill 5th ON
  Abbott, Joanne 5th ON
  Boston, Brad 5th ON
 
Star Jesperson, Eric Albert 14th BC
  MacDonald, Ross 14th BC
 
Tornado Janse, Roy 11th AB
  Peers, Marc 11th AB
 
Barcelona 1992
Name Class Place
Finished
Home
Province
470 Bastet, Evert DNP/NPP QC
  Bruce, Stuart DNP/NPP ON
  Clarke, Richard DNP/NPP ON
  Cochrane, Nigel 14th ON
  Eckard, Jeff 14th BC
  Marshall, Sarah (née McLean) 11th BC
  Stamper, Duncan DNP/NPP BC
  Stamper, Penny Jane 11th BC
 
Europe Moss, Shona 15th ON
 
Finn Lammens, Hank 13th ON
 
Flying Dutchman McLaughlin, Frank 9th ON
  Millen, John 9th ON
 
Lechner A-390 Alie, Caroll-Ann 14th QC
  McCaig, Murray DNP/NPP MB
 
Soling Flinn, Robert Stuart 7th NS
  Gow, Philip 7th NS
  Thomson, Robert Paul 7th NS
 
Star Jesperson, Eric Albert 3rd BC
  MacDonald, Ross 3rd BC
 
Tornado Smith, Kevin 5th ON
  Sweeney, Dave 5th ON
 
Seoul 1988
Name Class Place
Finished
Home
Province
470 Cochrane, Nigel 8th ON
  Johnson, Gail 11th ON
  Johnson, Karen 11th ON
  McIlquham, Gordon 8th ON
 
Finn Lemieux, Lawrence 11th AB
 
Flying Dutchman Bastet, Evert DNP/NPP QC
  McLaughlin, Frank 3rd ON
  Millen, John 3rd ON
 
Lechner Division II Myerscough, Richard 12th BC
 
Soling Flinn, Robert Stuart 12th NS
  Gow, Philip 12th NS
  Thomson, Robert Paul 12th NS
 
Star MacDonald, Donald Bruce 6th BC
  MacDonald, Ross 6th BC
 
Tornado Smith, Kevin 10th ON
  Sweeney, Dave 10th ON
 
Los Angeles 1984
Name Class Place
Finished
Home
Province
470 McLaughlin, Frank 15th ON
  Tenhove, Martin 15th ON
 
Finn Neilson, Terry 3rd ON
 
Flying Dutchman Bastet, Evert 2nd QC
  McLaughlin, Terry 2nd ON
 
Soling Calder, Stephen 3rd ON
  Fogh, Hans 3rd ON
  Kerr, John 3rd ON
 
Star Gesing, Witold 13th ON
  Lemieux, Lawrence 13th AB
 
Tornado Sweeney, Brian 9th ON
  Sweeney, Dave 9th ON
 
Windglider Graveline, Eric 19th QC
 
Moscow 1980
Boycotted
 
Montréal 1976
Name Class Place
Finished
Home
Province
470 Cross, Jay 16th ON
  Park, Colin 16th BC
 
Finn Riley, Sanford 8th ON
 
Flying Dutchman Bastet, Evert 4th QC
  Fogh, Hans 4th ON
 
Soling Dexter, Glen 8th NS
  Josenhans, Andreas 8th NS
  MacMillan, Alexander (Sandy) 8th NS
 
Tempest Leibel, Allan 7th ON
  Leibel, Lorne 7th ON
 
Tornado De La Roche, Michael 7th ON
  Woods, Larry 7th ON
 
Munich 1972
Name Class Place
Finished
Home
Province
Dragon Gunn, Neil 9th ON
  Hall, Frank 9th ON
  Leibel, Allan 9th ON
 
Finn Clarke, John 20th ON
 
Flying Dutchman Andrews, Donald 15th BC
  Bastet, Evert DNP/NPP QC
  Byrne, Peter 15th BC
 
Soling Cote, Paul 3rd BC
  Ekels, John 3rd BC
  Miller, David 3rd BC
 
Star Bjorn, Peter 12th QC
  Bruce, Ian 12th QC
 
Tempest Haines, Ted 15th ON
  Scott, Larry 15th ON
 
Mexico City 1968
Name Class Place
Finished
Home
Province
5.5m Hasen, Jack 6th ON
  Leibel, Stanley 6th ON
  Weiss, Ernest 6th ON
 
Dragon Irwin, Timothy 4th ON
  Miller, David 4th BC
  Tupper, Stephen 4th BC
 
Finn Henderson, Paul F. 20th ON
 
Flying Dutchman Bastet, Evert DNP/NPP QC
  Green, Roger Allan 7th ON
  Green, Stewart 7th ON
 
Star Blouin, Oswald 15th ON
  Kirby, Bruce 15th QC
 
Tokyo 1964
Name Class Place
Finished
Home
Province
5.5m MacDonald, Samuel A. 7th PE
  Skinner, G. Bernard 7th ON
  Woodward, John Douglas 7th QC
 
Dragon Botterell, Edward 11th QC
  MacBrien, Joseph J. 11th QC
  Watters, Lynn 11th ON
 
Finn Kirby, Bruce 11th QC
 
Flying Dutchman Henderson, Paul F. 12th ON
  Lennox, Richard A. 12th ON
 
Star Miller, David 7th BC
  West, William 7th BC
 
Rome 1960
Name Class Place
Finished
Home
Province
5.5m Conway, Jerome 19th ON
  Gould, Melville 19th ON
  Livingstone, Barclay 19th ON
 
Dragon MacDonald, Samuel A. 5th PE
  Norton, Gordon 5th ON
  Watters, Lynn 5th ON
 
Finn Bruce, Ian 7th QC
 
Flying Dutchman Desjardins, Pierre 22nd QC
  Wilson, Keith 22nd QC
 
Star Burgess, William 23rd BC
  West, William 23rd BC
 
Melbourne 1956
Name Class Place
Finished
Home
Province
Dragon Howard, David 8th ON
  Howard, Howard C. 8th ON
  Tytler, Donald 8th ON
 
Finn Kirby, Bruce 8th QC
 
Sharpie - 12 Square Metres Cameron, Archibald 11th QC
  Thomas, William 11th BC
 
Star Parsons, George 10th BC
  Pennell, Eugene 10th BC
 
Helsinki 1952
Name Class Place
Finished
Home
Province
6m Bradfield, Kenneth 7th ON
  Copeland, William 7th ON
  Gooderham, Norman William 7th ON
  MacDonald, John 7th ON
  MacIntosh, William Maitland 7th ON
  Tytler, Donald 7th ON
 
Dragon Haines, Donald 10th ON
  Howie, Archibald 10th ON
  Robertson, John N.F. 10th ON
 
Finn McLaughlin, Paul 8th ON
 
Star Hugessen, Andrew 10th QC
  Woodward, John Douglas 10th QC
 
London 1948
Name Class Place
Finished
Home
Province
Finn McLaughlin, Paul 5th ON
 
Star Fairhead, A. Gerald 8th ON
  Gooderham, Norman William 8th ON
 
Swallow Robertson, John N.F. 7th ON
  Townsend, Richard L. 7th ON
 
Games not held 1944
 
Games not held 1940
 
Berlin 1936
Name Class Place
Finished
Home
Province
Monotype Dixon, Reginald M. 16th ON
 
Los Angeles 1932
Name Class Place
Finished
Home
Province
6m Boultbee, Gardner 3rd  
  Glass, Kenneth 3rd BC
  Rogers, Philip T. 3rd BC
  Wilson, Gerald 3rd BC
 
8m Cribb, Ernest 2nd BC
  Gordon, Peter D. 2nd BC
  Gyles, George F. 2nd BC
  Jones, Harry A. 2nd BC
  Maitland, Ronald Monteith 2nd BC
  Wallace, Hubert A. 2nd BC
 
Monotype Dixon, Reginald M. 5th ON
 
Star Simmonds, Henry H. 4th BC
  Wylie, Henry E. 4th BC
 
Amsterdam 1928
No record of athletes sent
 
Paris 1924
Name Class Place
Finished
Home
Province
Monotype Robertson, Norman 11th  
 
Antwerp 1920
No athletes sent
 
Games not held 1916
 
Stockholm 1912
No athletes sent
 
London 1908
No athletes sent
 
St. Louis 1904
Sailing not part of the Olympics in 1904
 
Paris 1900
No athletes sent
 
Athens 1896
Sailing not part of the Olympics in 1896