Home » About » Awards » Canadian Olympic Athletes » Listed Alphabetically by Class

Listed Alphabetically by Class

470 ¤  5.5m ¤  6m ¤  8m ¤  Dragon ¤  Europe
Finn ¤  Flying Dutchman ¤  Laser ¤  Lechner A-390
Lechner Division II ¤  Mistral ¤  Monotype
Sharpie - 12 Square Metres ¤  Soling ¤  Star
Swallow ¤  Tempest ¤  Tornado ¤  Windglider
Yngling

470
Name Year Place
Finished
Home
Province
Andrew, Leigh (née Pearson) 1996 9th BC
Bastet, Evert 1992 DNP/NPP QC
Bruce, Stuart 1992 DNP/NPP ON
Clarke, Richard 1992 DNP/NPP ON
Cochrane, Nigel 1988, 1992 8th, 14th ON
Cross, Jay 1976 16th ON
Eckard, Jeff 1992 14th BC
Girke, Nikola 2004 13th BC
Hannam, Paul 1996 21st BC
Johnson, Gail 1988 11th ON
Johnson, Karen 1988 11th ON
Marshall, Sarah (née McLean) 1992 11th BC
McIlquham, Gordon 1988 8th ON
McLaughlin, Frank 1984 15th ON
Park, Colin 1976 16th BC
Provan, Jennifer 2004 13th ON
Stamper, Duncan 1992 DNP/NPP BC
Stamper, Penny Jane (née Davis) 1992, 1996 11th, 9th BC
Storey, Brian 1996 21st BC
Tenhove, Martin 1984 15th ON
 
5.5m
Name Year Place
Finished
Home
Province
Conway, Jerome 1960 19th ON
Gould, Melville 1960 19th ON
Hasen, Jack 1968 6th ON
Leibel, Stanley 1968 6th ON
Livingstone, Barclay 1960 19th ON
MacDonald, Samuel A. 1964 7th PE
Skinner, G. Bernard 1964 7th ON
Weiss, Ernest 1968 6th ON
Woodward, John Douglas 1964 7th QC
 
6m
Name Year Place
Finished
Home
Province
Boultbee, Gardner 1932 3rd  
Bradfield, Kenneth 1952 7th ON
Copeland, William 1952 7th ON
Glass, Kenneth 1932 3rd BC
Gooderham, Norman William 1952 7th ON
MacDonald, John 1952 7th ON
MacIntosh, William Maitland 1952 7th ON
Rogers, Philip T. 1932 3rd BC
Tytler, Donald 1952 7th ON
Wilson, Gerald 1932 3rd BC
 
8m
Name Year Place
Finished
Home
Province
Cribb, Ernest 1932 2nd BC
Gordon, Peter D. 1932 2nd BC
Gyles, George F. 1932 2nd BC
Jones, Harry A. 1932 2nd BC
Maitland, Ronald Monteith 1932 2nd BC
Wallace, Hubert A. 1932 2nd BC
 
Dragon
Name Year Place
Finished
Home
Province
Botterell, Edward 1964 11th QC
Gunn, Neil 1972 9th ON
Haines, Donald 1952 10th ON
Hall, Frank 1972 9th ON
Howard, David 1956 8th ON
Howard, Howard C. 1956 8th ON
Howie, Archibald 1952 10th ON
Irwin, Timothy 1968 4th ON
Leibel, Allan 1972 9th ON
MacBrien, Joseph J. 1964 11th QC
MacDonald, Samuel A. 1960 5th PE
Miller, David 1968 4th BC
Norton, Gordon 1960 5th ON
Robertson, John N.F. 1952 10th ON
Tupper, Stephen 1968 4th BC
Tytler, Donald 1956 8th ON
Watters, Lynn 1960, 1964 5th, 11th ON
 
Europe
Name Year Place
Finished
Home
Province
Calkin, Beth 2000 11th BC
Moberg-Parker, Tine 1996 13th BC
Moss, Shona 1992 15th ON
 
Finn
Name Year Place
Finished
Home
Province
Bruce, Ian 1960 7th QC
Clarke, John 1972 20th ON
Clarke, Richard 1996, 2000, 2004 9th, 17th, 18th ON
Henderson, Paul F. 1968 20th ON
Kirby, Bruce 1956, 1964 8th, 11th QC
Lammens, Hank 1992 13th ON
Lemieux, Lawrence 1988 11th AB
McLaughlin, Paul 1948, 1952 5th, 8th ON
Neilson, Terry 1984 3rd ON
Riley, Sanford 1976 8th ON
 
Flying Dutchman
Name Year Place
Finished
Home
Province
Andrews, Donald 1972 15th BC
Bastet, Evert 1968, 1972,
1976, 1984,
1988
DNP/NPP,
DNP/NPP,
4th, 2nd,
DNP/NPP
QC
Byrne, Peter 1972 15th BC
Desjardins, Pierre 1960 22nd QC
Fogh, Hans 1976 4th ON
Green, Roger Allan 1968 7th ON
Green, Stewart 1968 7th ON
Henderson, Paul F. 1964 12th ON
Lennox, Richard A. 1964 12th ON
McLaughlin, Frank 1988, 1992 3rd, 9th ON
McLaughlin, Terry 1984 2nd ON
Millen, John 1988, 1992 3rd, 9th ON
Wilson, Keith 1960 22nd QC
 
Laser
Name Year Place
Finished
Home
Province
 
Davies, Rod 1996 26th ON
Essig, Marty 2000 24th ON
Luttmer, Bernard 2004 29th ON
 
Lechner A-390
Name Year Place
Finished
Home
Province
Alie, Caroll-Ann 1992 14th QC
McCaig, Murray 1992 DNP/NPP MB
 
Lechner Division II
Name Year Place
Finished
Home
Province
Myerscough, Richard 1988 12th BC
 
Mistral
Name Year Place
Finished
Home
Province
Alie, Caroll-Ann 1996, 2000 6th, 17th QC
Bolduc, Alain 1996 16th QC
 
Monotype
Name Year Place
Finished
Home
Province
Dixon, Reginald M. 1932, 1936 5th, 16th ON
Robertson, Norman 1924 11th  
 
Sharpie - 12 Square Metres
Name Year Place
Finished
Home
Province
Cameron, Archibald 1956 11th QC
Thomas, William 1956 11th BC
 
Soling
Name Year Place
Finished
Home
Province
Abbott, Bill 1996, 2000 5th, 13th ON
Abbott, Joanne 1996 5th ON
Abbott, Matt 2000 13th ON
Boston, Brad 1996, 2000 5th, 13th ON
Calder, Stephen 1984 3rd ON
Cote, Paul 1972 3rd BC
Dexter, Glen 1976 8th NS
Ekels, John 1972 3rd BC
Flinn, Robert Stuart 1988, 1992 12th, 7th NS
Fogh, Hans 1984 3rd ON
Gow, Philip 1988, 1992 12th, 7th NS
Josenhans, Andreas 1976 8th NS
Kerr, John 1984 3rd ON
MacMillan, Alexander (Sandy) 1976 8th NS
Miller, David 1972 3rd BC
Thomson, Robert Paul 1988, 1992 12th, 7th NS
 
Star
Name Year Place
Finished
Home
Province
Bjorn, Kai 2000 5th QC
Bjorn, Peter 1972 12th QC
Blouin, Oswald 1968 15th ON
Bruce, Ian 1972 12th QC
Burgess, William 1960 23rd BC
Fairhead, A. Gerald 1948 8th ON
Gesing, Witold 1984 13th ON
Gooderham, Norman William 1948 8th ON
Hugessen, Andrew 1952 10th QC
Jesperson, Eric Albert 1992, 1996 3rd, 14th BC
Kirby, Bruce 1968 15th QC
Lemieux, Lawrence 1984 13th AB
MacDonald, Donald Bruce 1988 6th BC
MacDonald, Ross 1988, 1992,
1996, 2000,
2004
6th, 3rd,
14th, 5th,
2nd
BC
Miller, David 1964 7th BC
Parsons, George 1956 10th BC
Pennell, Eugene 1956 10th BC
Simmonds, Henry H. 1932 4th BC
West, William 1960, 1964 23rd, 7th BC
Wolfs, Mike 2004 2nd ON
Woodward, John Douglas 1952 10th QC
Wylie, Henry E. 1932 4th BC
 
Swallow
Name Year Place
Finished
Home
Province
Robertson, John N.F. 1948 7th ON
Townsend, Richard L. 1948 7th ON
 
Tempest
Name Year Place
Finished
Home
Province
Haines, Ted 1972 15th ON
Leibel, Allan 1976 7th ON
Leibel, Lorne 1976 7th ON
Scott, Larry 1972 15th ON
 
Tornado
Name Year Place
Finished
Home
Province
Curtis, John 2004 15th ON
De La Roche, Michael 1976 7th ON
Janse, Roy 1996 11th AB
Johansson, Oskar 2004 15th ON
Peers, Marc 1996 11th AB
Smith, Kevin 1988, 1992 10th, 5th ON
Sweeney, Brian 1984 9th ON
Sweeney, Dave 1984, 1988,
1992
9th, 10th,
5th
ON
Woods, Larry 1976 7th ON
 
Windglider
Name Year Place
Finished
Home
Province
Graveline, Eric 1984 19th QC
 
Yngling
Name Year Place
Finished
Home
Province
Crampton, Deirdre 2004 16th ON
Leger, Chantal 2004 16th QC
Ross, Lisa 2004 16th NS