Home » About » Awards » Canada Games Medalists

Canada Games Medalists

2009- Silver Fox Curling & Sailing Club, Prince Edward Island
   
Male Double Handed - 29er  Female Double Handed - 29er
1)   Jono Reid / Teddy Skiffington, NS         1) Alanna Graham Foscarini / Alison Ludski, ON
2)   Michael Blumer / Peter Soosalu, ON     2) Dana Archibald / Karen Dexter, NS
3)   Mark Imre Patakay / Jonathan Gabriel Scott, BC 3) Lauren Laventure / Emily Tsang, QC
   
Male Single Handed - Laser Female Single Handed - Laser Radial
1)  Kevin Grierson, BC 1) Isabella Anna Bertold, BC
2)  Tom Brosky, NS 2) Erin Rafus, NS
3)  Evert McLaughlin, ON 3) Joanne Leigh Prokop, ON

 

2005- Regina Sailing Club, Saskatchewan 

Male Double Handed 29er, 23&U
Female Double Handed 29er, 23&U

1)Marc Farmer / Trevor Parekh, QC

2)Trevor McEwen / Chris Hewson, ON

3)Jonathan Ladha / Daniel Inkpen, NL

1)Genevieve Bougie-Bastien /
Veronique Bougie-Bastien, QC
2)Katja Smutny / Kristy Slough, MB

3)Maddy Purves-Smith / Abbi O'Flynn, AB

Male Single Handed (Laser), 23&U
Female Single Handed (Radial), 23&U

1)John Romanko, BC

2)Evan Lewis, ON

3)Anthony Boueilh, QC

1)Hayley McLean, BC

2)Isabelle Garand, QC

3)Tanja Smutny, MB

Female Single Handed (Byte), 19&U
Male Single Handed (Radial), 19&U

1)Allana Vittery, BC

2)Paloma Corrin, MB

3)Erin Rafuse, NS

1)Geoffrey Beck, NS

2)Kevin Grierson, BC

3)Eric Tulk, AB

2001- Grand Bend Yacht Club, Ontario

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Europe-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Andrew Childs, NS

2)Jonathon Benskin, BC

3)Matt Simpson, ON

1)Geneviève Gaudreau, QC

2)Marta Rudzki

3)Katie Thompson

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Trevor & Ian McEwen

2)Stéphane Locas / Ian Locas, QC

3)Justin Ladha / Jonathan Ladha, NL

1)Sarah Scott / Katie McIsaac, ON

2)Tanja Smutny / Simone Dugard, MB

3)Danielle Galavotti / Amelia Robinson, QC

Byte - Men's Solo Dinghy, 18&U
Byte - Women's Solo Dinghy, 18&U

1)Alex Singer, ON

2)Karl Campbell, BC

3)Francois Hebert, QC

1)Jen Spalding, BC

2)Isabelle Garand, QC

3)Carolyne Kaars Sijpestijn, ON

1997 - Peilcan Lake Sailing Club, Manitoba

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Europe-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Martin Essig, ON

2)Robert Cullen, BC

3)Andrew Childs, NS

1)Stephanie Taylor, QC

2)Anne Read, NS

3)Victoria Crowder, ON

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Gabe Crowder / Adam Dunn, ON

2)John Russel / Jonathon Driver, AB

3)Ben Remocker / Peter Spotzl

1)Carol Luttmer / Kate Nelson, ON

2)Jillian Beveridge / Melanie Gooday, NS

3)Ginny Cullen / Dawn McNevin, BC

Mistral One Design-Men, 23&U
Mistral One Design-Women's 23&U

1)Kevin Stittle, ON

2)Greg Despins, MB

3)Stefan Lidington, SK

1)Genevieve Cote, QC

2)Tekla Johnson, SK

3)Nikola Girke, BC

1993- Kamloops Sailing Club, British Columbia

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Radial-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Greg Miller, BC

2)Micheal Simms, AB

3)Martin Essig, ON

1)Kelly Hand, MB

2)Alison MacNeil, NS

3)Paule Bertrand, QC

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Paul Hannan / Brian Storey, BC

2)Anthony Staples / Stuart Lacey, QC

3)Joel Rathbun / Steward Twigg, ON

1)Jennifer Blanchard / Micheline Winlo, QC

2)Virginia Cullen / Megan Long, BC

3)Laurie Chappell / Michelle Watson, ON

Mistral One Design-Men
Mistral One Design-Women

1)Kelly McCaig, MB

2)Hugo Laliberte, QC

3)Ian Brown, ON

1)Swanie Gregoire, QC

2)Amy McCaig, MB

3)Rebecca Smith, ON

1989- Lake Diefenbaker Yacht Club, Saskatchewan

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Radial-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Rod Davies, ON

2)Brian Awad, NS

3)Duncan Pearce, BC

1)Shona Moss, ON

2)Karen Degner, AB

3)Karen Dwyer, NS

Laser-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Thilo Giese / Trevor Davis, BC

2)Ken Bruce / Bruce wells, ON

3)Jeff Brock / Peter McKenna, NS

1)Nathalie Roy / Isabelle Royer, QC

2)Kirsten Jones / Cathy Sapp, NS

3)Sharleen Hermiston / Michelle Loewen, MB

Division 2 -Men's Windsurfing
Division 2 -Women's Windsurfing

1)Francis Morin, QC

2)Greg Fenton, ON

3)Josh Green, BC

1)Edithe Trepannier, QC

2)Lisa Brix, BC

3)Ruth Forsdyke, ON

1985- Royal Kenebecasis Yacht Club, New Brunswick

Laser- Open 18&U Solo
Laser- Open, 25&U Solo

1)Richard Clarke, ON

2)William Adams, NS

3)Mathieu Trepannier, QC

1)Kenneth MacKensie, QC

2)Dave Wells, ON

3)Ross Macdonald, BC

Laser 2- Open 18&U Double
Laser 2- Open 25&U Double

1)Duncan Stamper / Penny Stamper, BC

2)Ian Eskritt / Mike Brown, ON

3)David Phelan / Jeff Brock, NS

1)Simon and Mark Reissman, ON

2)Jeff Eckard / Tim Stamper, BC

3)Marc Robin / Stephane Poirier-Defoy, QC

1981- Thunder Bay Yacht Club, Ontario

Laser- Open Youth solo
Laser- Open Solo

1)Paul Thomson, NS

2)Giovanni Galleoti, QC

3)Dave Dowhan, AB

1)Al Clarke, ON

2)Fred Kennedy, NS

3)Ian Landells, NL

Lightning- Open Triple

1)Rob Muru/Tom Payne/Craig Farguharson, ON*

2)Tim Woodfort/Brian Lane/Stuart Hebb, NS*

3)MacGregor Grant/Noel Murphy/Murray Tough, NL

*Tied for first place

1977- Royal Newfoundland Yacht Club, NFL

Laser- Open Youth solo
Laser- Open Solo

1)Eddy Martin, QC

2)Steve Fleckenstein, NB

3)Fred Kennedy, NB

1)Gilles Mercier, QC

2)John Roy, ON

3)T McDonald, BC

One Quarter Ton- Open Triple

1)Don Partin/P Sallisbury/G Wilkins, BC

2)R Barr/F Rowells/S McAuley, ON

3)H Sullivan/R Appleby/W Naser, NB

1973- New Westminster/Burnaby, BC

No sailing at these games.

1969- Halifax/Dartmouth, Nova Scotia

Laser- OK Dinghy- Open Youth Solo
Flying Junior- Open Double

1)W. de Niverville, NB

2)P MacDougall, QC

3)A Latus, AB

1)Don Martin / Anne Martin, BC

2)B Clinton / J Corbet, ON

3)Glen Dexter / P Gurnham, NS

Soling- Open Triple

1)H Wells/J MacKeigan/M Oxner, NS

2)T Jones/L Walker/F Brodie, BC

3)I Lavine/B Bussin/D Bussin, ON